Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Muzeum Ziemi Leżajskiej trwa pierwsza interaktywna wystawa

Małgorzata Motor
Archiwum prywatne
Rozmowa z Kamilem Szczepanikiem z Muzeum Ziemi Leżajskiej o nowoczesnej wystawie sensorycznej, gdzie eksponaty można dotykać

Zapraszacie do Muzeum Ziemi Leżajskiej na wystawę interaktywną „Poczuj Sztukę”. Czym różni się ona od tej tradycyjnej?

Jest to pierwsza w Polsce nowoczesna wystawa sensoryczna, gdzie eksponaty można dotykać i się z nimi „zaprzyjaźnić” poprzez zabawę. Eksponaty te uczą, bawią, ćwiczą pamięć i koncentrację. Interaktywne eksponaty rozwijają wyobraźnię przestrzenną, pobudzają zmysły, mogą być również użyte w celach rehabilitacyjnych i edukacyjnych do nauki między innymi alfabetu Braille’a.

Jest to też pierwsza w kraju nowoczesna wystawa sensoryczna przygotowana z myślą o pełnej integracji osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Jak w praktyce wygląda ta integracja?

Celem tej wystawy jest nie tylko krok w stronę osób niepełnosprawnych, aby w sposób pełny mogły poczuć się jak osoba zwiedzająca, i by mogły swobodnie poznawać eksponaty, ale także, by osoby sprawne mogły poczuć trudności, z jakimi muszą spotkać się osoby niepełnosprawne w życiu codziennym.

A w jaki sposób można „poczuć sztukę”?

Multimedialną przestrzeń tworzy osiem interaktywnych eksponatów zaawansowanych technologicznie. Każdy eksponat wprowadza w inny świat doznań: Zobacz niewidzialne, Muśnij wiatr, Dotknij dźwięku, Przepisz, Powąchaj kolor, Poczuj cień, Wsłuchaj się w ruch, Gra interaktywna.

A dokładnie, co to za eksponaty?

Weźmy na przykład eksponat Muśnij wiatr. Obsługa wystawy najpierw go uruchamia. Następnie zwiedzający kładzie ręce na otworach eksponatu, a na jego dłonie skierowany jest podmuch powietrza. Powietrze „rysuje” kształt, który następnie zwiedzający ma rozpoznać. Odpowiedź znajdzie za pomocą dotyku na komunikacie zamocowanym na blacie. W przypadku Dotknij dźwięku zwiedzający kładzie ręce na elementach wystających ponad blat. Jeśli naciśnie przycisk, to pod dłońmi poczuje wibracje powietrza. Jego zadaniem jest rozpoznać, jaki instrument może wydawać taki dźwięk. Odpowiedź znajdzie za pomocą dotyku na komunikacie zamocowanym na blacie. Z kolei eksponat Przepisz to gra społecznościowa. Uczestnicy wykonują wzory na papierze. Wszystkie wzory tworzą swoistą historię wystawy i jej uczestników. Przykłady kształtów zwiedzający znajdą za pomocą dotyku na komunikacie zamocowanym na blacie.

A eksponat Wsłuchaj się w ruch?

Zwiedzający przemieszczają się pomiędzy dwoma ramionami konstrukcji. Poruszając stopami, zasłania wiązki lasera, to powoduje uruchomienie się dźwięku i kolorowego światła. Przemieszczając się po całej powierzchni, może napotkać 7 różnych dźwięków i kolorów światła. Zabawa polega na rozpoznaniu wszystkich dźwięków. Jest też gra interaktywna, która polega na odsłanianiu kolejnych obrazków, zapamiętywaniu ich i łączeniu ich w pary. Na pierwszym etapie gry wykorzystuje się zmysł wzroku i słuchu, natomiast na kolejnych tylko słuchu.

Wystawę można zwiedzać do 15 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Muzeum Ziemi Leżajskiej trwa pierwsza interaktywna wystawa - Leżajsk Nasze Miasto

Wróć na lezajsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto