Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leżajsk oraz Łańcut na Szlaku Chasydzkim

Małgorzata Motor
Leżajsk to polska stolica chasydyzmu
Leżajsk to polska stolica chasydyzmu Bartosz Frydrych
Zabytki kultury żydowskiej, które znajdują się na szlaku, są dostępne dla wszystkich zwiedzających. W Leżajsku były np. Madonna i Demi Moore.

Polska przez stulecia była domem wielu pokoleń Żydów. Na jej terenie miał miejsce bezprecedensowy rozkwit kultury żydowskiej. To w Polsce w XVIII w. narodził się chasydyzm, jeden z najważniejszych nurtów judaizmu. Szczególnie wielu zwolenników zyskał na wschodnich ziemiach, m.in. na terenach, przez które przebiega dziś szlak.

- Nie trzeba więc jechać do Ziemi Świętej, żeby wędrować śladami wielkich uczonych i mistyków. U nas też można zobaczyć zabytki kultury żydowskiej - podkreśla Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, która opracowała Szlak Chasydzki.

Szlak obejmuje w sumie 28 miejscowości z Podkarpacia i Lubelszczyzny, w których przed wojną istniały liczące się społeczności żydowskie. Znalazły się na nim też zabytki w Leżajsku, Łańcucie i Dynowie.

- W Leżajsku jest cmentarz założony w XVIII w. i grób cadyka Elimelecha, a w Łańcucie - barokowa synagoga z XVIII w., a także cmentarz założony w XVII w. - miejsce spoczynku cadyka Naftalego Cwiego Horowitza z Ropczyc oraz Eleazara Szapiro - założyciela dynastii cadyków dynowskich. Z kolei w Dynowie jest cmentarz założony prawdopodobnie w XVIII w., gdzie pochowano cadyka Cwiego Elimelecha Szapiro - mówi Marcin Bartosiewicz z FODZ.

Miejscowości, które znalazły się na szlaku, były kiedyś ważnymi ośrodkami chasydyzmu. Dwory cadyków znajdowały się w Cieszanowie, Dębicy, Dynowie, Lesku, Leżajsku, Lublinie, Łańcucie, Przeworsku, Ropczycach, Rymanowie i Dzikowie. Najważniejszym punktem Szlaku Chasydzkiego jest jednak synagoga w Zamościu, w której znajduje się m.in. centrum informacyjne.

- Można tutaj uzyskać szczegółowe informacje o naszym szlaku - mówi Monika Krawczyk. - Szlak Chasydzki łączy miejscowości, w których znajdują się zarówno imponujące synagogi, jak i cmentarze żydowskie; na nich znaleźć można nagrobki pochodzące z XVIII, XVII, a nawet XVI w. Warto podkreślić, że wiele z tych cmentarzy jest wciąż odwiedzanych przez chasydów z całego świata - zwraca uwagę dyrektor.

Istotnym miejscem na Podkarpaciu jest dla Żydów Łańcut. Warto obejrzeć tu wnętrze jednej z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych w Polsce synagog. Do dziś oglądać można też izbę cadyka.

- Jest wyjątkowo skromna w porównaniu ze wspaniałą salą modlitewną ozdobioną XVIII--wiecznymi malowidłami. Stoi tam piec kaflowy - zwykły piec z lat 60. ubiegłego wieku. Chasydzi fotografują się na jego tle, żywiąc przekonanie, że sam cadyk grzał przy nim swoje chude kości - opowiada Monika Krawczyk.

Najważniejszym niegdyś ośrodkiem chasydyzmu był jednak Leżajsk, gdzie działał słynny cadyk Elimelech.

- Leżajsk to polska stolica chasydyzmu. Wielcy cadykowie wywodzą się właśnie z Leżajska. Nauczycielem ich i duchowym kierownikiem był Elimelech - słynny cadyk z Leżajska, do którego grobu przed wojną pielgrzymowali Żydzi i chrześcijanie. Była tu m.in. słynna hollywoodzka aktorka Demi Moore. Jest ona podobnie jak Madonna zwolenniczką znanej grupy religijnej Kabbalah Centre. Sama Madonna również była w Leżajsku. Odwiedziła grób cadyka kilka lat temu - zdradza Monika Krawczyk. Podkreśla jednocześnie, że zabytki kultury żydowskiej są dostępne dla wszystkich zwiedzających. Więcej informacji o szlaku na www.fodz.pl.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lezajsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto