Wybierz region

Wybierz miasto

  75. Rocznica Powstania Narodowych Sił Zbrojnych

  Klasztor Ojców Bernardynów w Leżajsku
  Leżajsk, ul. Pl. Mariacki/8

  11:00 - 23:00 Niedziela, 29 października

  • Brak informacji o cenie

  20 września minęło 75 lat od powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Liczyły od 80-100 tysięcy żołnierzy. Były po Armii Krajowej drugą co do wielkości ściśle wojskową formacją polskiego podziemia niepodległościowego. W 1944 r. w większości zostały scalone z Armią Krajową. Żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych walczyli także po wojnie o niepodległość Rzeczypospolitej zarowno z okupantem niemieckim, jak i sowieckim.
  ZŻ NSZ w Rzeszowie organizuje z okazji 75. lecia uroczystość na Podkarpaciu, by także tu oddać należną cześć żołnierzom podziemia niepodległościowego. Klasztor oo. Bernardynow w Leżajsku nie jest przypadkowy- to tu w czasie wojny mieścił się tam punkt kontaktowy Narodowej Organizacji Wojskowej, konspiracyjnej organizacji wojskowej Stronnictwa Narodowego, poglądowo i ideowo bardzo bliskiej NSZ-owi. Na Podkarpaciu wciąż żyją weterani walczący i w oddziałach NSZ, i NOW. 29 października wspolnie spotkają się, by oddać cześć żołnierzom walczącym w narodowej konspiraji.
  Program uroczystości:
  11:00 Msza św. w intencji Podziemia Narodowego walczącego na Rzeszowszczyźnie pod przewodnictwem J.E. Ks. Abp. Seniora Archidiecezji Przemyskiej Jozefa Michalika
  12:15 Przerwa obiadowa
  14:00 Wystąpienia gości (mury klasztoru):
  -Karol Wołek , prezes ZŻ NSZ "Działalność Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych"
  -dr hab. Krzysztof Kaczmarski IPN, autor książki "Podziemie narodowe na Rzeszowszczyźnie"
  15:30 Spotkanie z weteranami, poczęstunek

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u? [QUIZ]