Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

Robert Orzechowski
23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej
23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej festiwal.lezajsk.pl
Na 23. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku, dbędzie się recital organowy Juliana Gembalskiego i występ wiolonczelisty Konrada Bukowiana i kwartetu smyczkowego Lasoń Ensamble

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej

W leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów w pierwszej części wieczornego koncertu w recitalu organowym zabrzmią kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Georga Muffata i samego wykonawcy – Juliana Gembalskiego.

W drugiej części koncertu, tzw. kameralnej, publiczność wysłucha występu wiolonczelisty Konrada Bukowiana i kwartetu smyczkowego Lasoń Ensamble. Zaprezentują oni dzieła Antonia Vivaldiego, w tym najbardziej znane „Cztery pory roku”.

Jak poinformowała PAP Maria Horoszko, dyr. Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku, organizatora festiwalu, w programie imprezy, która potrwa do 25 sierpnia, znalazło się 10 koncertów. Odbywają się one tradycyjnie w poniedziałkowe wieczory w leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów.

W tegorocznym festiwalu biorą udział głównie polscy muzycy; swój udział zapowiedzieli też artyści z Litwy, Ukrainy i Niemiec. Organiści uczestniczący w festiwalu grają na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku.

Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy wystawa leżajskich fotografików poświęcona podkarpackiej sztuce sakralnej.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru.

**Więcej informacji z Podkarpacia jest na stronie:

podkarpackie.naszemiasto.pl

**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lezajsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto