Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blok energetyczny Jaworzno. Budowa podzielona na kilka etapów

ZIELA, Mat. prasowe
Blok energetyczny Jaworzno: Tauron Wytwarzanie przy współudziale Rafako i współpracy z Jaworznicką Izbą Gospodarczą przeprowadziły dziś konferencję z władzami Jaworzna i jaworznickimi przedsiębiorcami na temat zbliżającej się wielkimi krokami budowy bloku energetycznego na terenie jaworznickiej elektrowni. Na spotkaniu podano etapy budowy kolosa.

Blok energetyczny Jaworzno. Budowa podzielona na kilka etapów:

Przypomnijmy. Tauron Wytwarzanie rozpoczyna budowę bloku 910 MW w Jaworznie. Obecnie trwają prace projektowe. Wcześniej, w kwietniu, spółka podpisała umowę z generalnym wykonawcą, którym jest konsorcjum Rafako-Mostostal, w czerwcu wybrała inżyniera kontraktu, którym został Energopomiar Gliwice.

- Budowa bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III jest nie tylko strategicznym projektem dla Grupy Tauron, ale także bardzo ważną inwestycją dla lokalnego biznesu i samorządu – mówi Stanisław Tokarski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia. – Mamy nadzieję, że także dzięki tej budowie uda się zaktywizować lokalną przedsiębiorczość. Należy także pamiętać, że ten blok będzie opalany węglem z jaworznickiej i libiąskiej kopalni, co przekłada się na kilka tysięcy stabilnych przez kilkadziesiąt lat miejsc pracy dodaje.

Na środowym spotkaniu przedstawiciele Grupy Tauron i Rafako rozmawiali z lokalnymi przedsiębiorcami i samorządowcami, dyskutowali o korzyściach inwestycji dla regionu i o możliwości udziału w niej lokalnego biznesu. A ten jest zachęcany do wzięcia udziału w inwestycji, bowiem konsorcjum Rafako – Mostostal planuje zatrudnienie około 50 podwykonawców, w sumie ponad 2 tys., okresami do 3 tys. pracowników.

Specjalnie na potrzeby jaworznickiej inwestycji Grupa Rafako PBG stworzyła spółkę, która będzie odpowiadać tylko i wyącznie za budowę bloku.

- Był to warunek banków - podkreśla Edward Kasprzak, członek zarządu Rafako. - We wrześniu spółka przeniesie swoją siedzibę do Jaworzna, do budynku szkoły przy jaworznickiej elektrowni. Chodzi o to, aby ułatwić w ten sposób kontakty z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy będą brać udział w projekcie - dodaje.

W samym nadzorze ma być zatrudnionych 120 osób. Rafako rozmawia już z różnymi firmami i podpisuje stosowne umowy, m.in. na dostawę sprzętu, z firmami zajmującymi się elektryką i automatyką.

Na konferencji przedstawiono harmonogram prac i zakres robót. Rafako ma zaprojektować i wykonać blok energetyczny, składający się z kotła parowego, turbozespołu, budynku głównego, części elektrycznej i AKPiA (aparatura kontrolno-pomiarowa i automatyka). Tauron Wytwarzanie odpowiada za realizację tzw. gospodarek pomocniczych.

Jakie są plany?

Listopad 2014 ukończenie projektu podstawowego , przekazania wykonawcy placu budowy
Grudzień 2016 dostawa generatora
Styczeń 2017 dostawa turbiny, dostaw powierzchni ogrzewalnych
Maj 2017 dostawa transformatorów
Grudzień 2017 dostawa głównego systemu automatyki.
Sierpień 2018 pierwsze rozpalenie kotła.
Listopad 2018 synchronizacja bloku z KSE
Styczeń-marzec 2019 ruch próbny, przekazanie do eksploatacji.

O inwestycji:

Grupa TAURON prowadzi program inwestycyjny. W obszarach Wytwarzanie, Ciepło i OZE TAURON planuje odbudowę i wzrost zainstalowanych mocy wytwórczych do poziomu około 6,15 GW w 2023 r., z aktualnie posiadanych 5,4 GW.

Łączne nakłady inwestycyjne Grupy TAURON w latach 2014-2023 wyniosą ok. 37 mld zł (do 2020 roku – około 29 mld zł). Celem jest uruchomienie mocy wytwórczych na poziomie około 2200 MW, w tym w szczególności 1030 MW w technologii opartej o węgiel kamienny (910 MW w Elektrowni Jaworzno III, moce w kogeneracji: 55 MW w Zakładzie Wytwarzania Nowa, 65 MW w Zakładzie Wytwarzania Tychy).

Budowa bloku węglowego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III jest największym projektem inwestycyjnych zapisanym w strategii.

17 kwietnia TAURON Wytwarzanie podpisał z konsorcjum Rafako - Mostostal kontrakt. Zakres inwestycji obejmuje budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok zostanie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Umowa z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi na wyprowadzenie mocy i przyłączenie bloku do rozdzielni 400 kV stacji Byczyna została już zawarta.

Zgodnie z harmonogramem obiekt zostanie oddany do eksploatacji po niespełna pięciu latach, co pozwoli na uzupełnienie wycofywanych z użytkowania po roku 2016 starszych jednostek węglowych, przy czym parametry nowego bloku węglowego będą znacznie lepsze od zastępowanych. Jego sprawność wyniesie blisko 46 proc. Jaworznicki blok spełni surowe unijne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Ponadto będzie przystosowany do ewentualnego dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla, co jest zgodne z wymaganiami Komisji Europejskiej.

TAURON Polska Energia SA jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Blok energetyczny Jaworzno. Budowa podzielona na kilka etapów - Jaworzno Nasze Miasto

Wróć na jaworzno.naszemiasto.pl Nasze Miasto